* Dążenie do doskonałości - perfekcjonizm cz.2

Perfekcjonizm to choroba, która unieszczęśliwia wszystkich

Stanowi problem gdy:
  •  nie pozwala ci osiągnąć sukcesu lub szczęścia,
  •  żaden wysiłek nie jest wystarczający,
  •  zawsze brakuje ci czasu, żeby osiągnąć idealny wynik,
  •  odczuwasz zażenowanie lub czujesz się krytykowany przez innych,
  •  nie potrafisz skłonić innych, żeby wykonywali swoje zadania od razu bezbłędnie,
  •  twoich standardów nie da się spełnić bez ogromnego wysiłku oraz wielkiego nakładu energii emocjonalnej, psychicznej i fizycznej,
  •  wywołuje wyczerpanie emocjonalne,
  •  obawiasz się popełnienia błędu lub upokorzenia,
  •  wywołuje uczucie napięcia, frustracji, rozczarowania i złości,
  •  zniekształca twój obraz samego siebie,
  •  wywołuje napięcie w relacjach z innymi ludźmi.

Jak pokonać perfekcjonizm?
1. Stawiaj cele dopiero po osiągnięciu celów poprzednich. Stosuj metodę małych kroków i staraj się dążyć do celu stopniowo. 
2. Postaraj się obniżyć nieco swoje standardy. Zamiast wykonać zadanie na 100%, spróbuj zrobić coś na 80% lub nawet 70%. To pomoże Ci zrozumieć, że gorzej wykonane zadanie nie oznacza końca świata i obniżenia Twojej pozycji w oczach innych. 
3. Ciesz się z tego, co osiągasz i pamiętaj o tym, co już osiągnąłeś. 
4. Bądź tu i teraz, nie wybiegaj zbyt daleko w przyszłość, ani nie analizuj przeszłości. 
5. Odróżniaj Twój wysiłek od rezultatów, końcowy efekt nie zawsze eksponuje w pełni Twoje starania. 
6. Nigdy nie patrz na siebie i swoje sukcesy przez pryzmat sukcesów innych osób. 
7. Zawsze rób miejsce dla czasu wolnego. 
8. Zmień swoje podejście do przeżywanej porażki. Ponieważ bardzo trudno jest zmienić uczucia i emocje, przyjrzyj się swoim myślom. Co myślisz w chwilach niepowodzenia? Czy są one rzeczywiście realne? Zastanów się jakie są plusy niepomyślnego zdarzenia? Czego to Ciebie nauczyło? Jakie możesz wyciągnąć wnioski na przyszłość? Coś straciłeś, ale być może zyskałaś coś innego. 
9. Przypomnij sobie jakąś sytuację, w której miałeś do siebie ogromny żal za niepowodzenie w pracy. Opisz to wydarzenie. Opowiedz o nim sobie lub komuś na głos. Jak się czułaś i myślałaś o sobie wtedy, a jak myślisz o sobie teraz? Jak oceniasz to wydarzenie i to, czego Cię ono nauczyło? 
10. Efektywnie wykorzystuj czas. Podziel na krótsze etapy realizacji obowiązki, których nie jesteś w stanie dokończyć na raz. Podejście, zgodnie z którym pracy, której nie można wykonać perfekcyjnie, lepiej w ogóle nie zaczynać, prowadzi do odwlekania. 
11. Jeśli za dużo energii psychicznej skupia twój wygląd zewnętrzny i dążenie do perfekcjonizmu w tym, jak wyglądasz, to jednego dnia wyjdź na ulicę ubrana tak, jak normalnie byś nie wyszedł. Przełam swój lęk przed chaosem i zobacz co się stanie. Czy Twoje poczucie własnej wartości na tym ucierpiało? 
12. Zrób coś, na co od zawsze miałaś ochotę, ale nie miałaś wystarczająco dużo odwagi. Pogódź się z obecnością lęku przed porażką, odstaw go na bok. Po fakcie zapytaj innych jak oceniają wykonanie tego zadania i jakie widzą w Tobie plusy. 
13. Wypisz na kartce dziesięć rzeczy, w których jesteś dobry. Poniżej wypisz pięć, w których nie musisz być dobry, ale dajesz sobie z nimi radę. Na samym dole określ pięć rzeczy, z którymi sobie nie radzisz i uświadom sobie, że masz do tego prawo.
Jedną z najważniejszych rzeczy, którą musimy sobie uzmysłowić, jest fakt, że w życiu mamy ograniczoną ilość czasu i energii, które możemy poświęcić na określone działania. Cieszmy się tym co mamy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz